Informacja o ciasteczkach

Ta witryna korzysta z „ciasteczek” (czyli niewielkich plików tekstowych zapisywanych przez przeglądarkę w Twoim urządzeniu) w celu autoryzacji oraz zbierania statystyk.

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie przez nią „ciasteczek” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

zamknij

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Strona internetowa organizatora

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego organizuje 25 imprez, w dniach 24, 26-30.09.2022:

 1. Atmosfera od kuchni

  Seria 20-minutowych pokazów dla dzieci i dorosłych ilustrujących różnorodne procesy atmosferyczne z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych Zakładu Fizyki Atmosfery. Uczestnikom pokazu zademonstrujemy działanie aparatury na dachu budynku oraz w laboratorium. Opowiemy o kuchni pomiarów atmosferycznych i pokażemy ciekawe wyniki badań.

 2. Chmury z waty cukrowej

  W czasie warsztatów omówimy różne rodzaje chmur, jakie można obserwować na niebie. Na koniec uczestnicy będą mogli sami wykonać chmurę z waty cukrowej, a następnie ją zjeść.

 3. Ciepło, cieplej, gorąco! Dziekani Wydziału Fizyki UW prezentują

  Na naszym wykładzie spróbujemy opowiedzieć o cieple z punktu widzenia fizyki. Zaprezentujemy szereg pokazów przybliżających to pojęcie i demonstrujących, jak je rozumieją fizycy. Opowiemy o związku ciepła z energią i przedstawimy podstawowe prawa rządzące przemianami energetycznymi w przyrodzie.

 4. Czujniki elektryczne

  Na zajęciach młodzi adepci elektroniki zbudują własne układy reagujące na światło, dźwięk czy nacisk, dzięki czujnikom i podstawowym komponentom elektronicznym.

 5. Czy materiały mogą być inteligentne?

  Uczestnicy spotkania zobaczą jak powstają inteligentne materiały. Będą uczestniczyć w przygotowaniu polimerów zdolnych do zmiany kształtu pod wpływem temperatury.

 6. Dlaczego tak trudno przewidzieć pogodę?

  Prognozowanie pogody jest bardzo trudnym zadaniem, wymagającym przetwarzania dużej liczby danych ze stacji meteorologicznych oraz danych satelitarnych. Aby przewidzieć pogodę na kilka dni naprzód stosuje się programy komputerowe, za pomocą których rozwiązuje się równania opisujące ruch mas powietrza.

 7. Dlaczego tak trudno przewidzieć pogodę?

  Prognozowanie pogody jest bardzo trudnym zadaniem, wymagającym przetwarzania dużej liczby danych ze stacji meteorologicznych oraz danych satelitarnych. Aby przewidzieć pogodę na kilka dni naprzód stosuje się programy komputerowe, za pomocą których rozwiązuje się równania opisujące ruch mas powietrza.

 8. Epitaksja, czyli sztuka otrzymywania ultraczystych kryształów

  Kryształy mogą pasować do siebie niczym puzzle. Ta równoważność struktur stanowi podstawę epitaksji, czyli metody otrzymywania warstwowych kryształów półprzewodnikowych o wysokiej czystości i ciekawych właściwościach. Mogą one tworzyć skomplikowane struktury takie jak studnie lub kropki kwantowe, a także warstwy o grubości zaledwie jednego atomu.

 9. Gdzie szukać pamiątek z dzieciństwa Wszechświata?

  Podczas wykładu opowiem jak można szukać śladów procesów zachodzących w bardzo młodym Wszechświecie – tuż po Wielkim Wybuchu. Światło nie może w tym pomóc, ale mogą pomóc fale grawitacyjne.

 10. Jak badamy atmosferę

  Kropelki, chmury, ultraszybki termometr: pokazy w laboratorium hydrodynamiki i pokazy multimedialne z kampanii pomiarowych.

 11. Jak dowiadujemy się co znajduje się pod powierzchnią Ziemi?

  Badania geofizyczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Stosowane są, między innymi, w badaniach archeologicznych, kryminalistycznych, militarnych oraz geologicznych. Metoda sejsmiczna pozwala na badanie struktur na głębokości rzędu kilkuset metrów. Metoda magnetyczna jest najczęściej stosowana do dość płytkich badań - rzędu kilku metrów pod powierzchnią terenu.

 12. Jak powstają mikroprocesory?

  W czasie wykładu w przystępny i ciekawy sposób omówiony zostanie cały proces technologiczny, dzięki któremu kawałek niepozornego krzemu można zmienić w potężne urządzenie obliczeniowe, czyli mikroprocesor. Jego składowe elementy mają rozmiary mniejsze, niż długość fali światła użytego do ich wytworzenia.

 13. Klimatyczne fakty i mity

  W przestrzeni publicznej pojawia się niezliczona ilość fałszywych informacji dotyczących zmian klimatycznych. Nasze spotkanie rozpoczniemy więc od przedstawienia dowodów, które świat nauki ma na wyjaśnienie przyczyn zjawisk, które określa się pod hasłem zmian klimatu. Skonfrontujemy też kilka mitów, które trafiają do naszych uszu właśnie w tym temacie. O co chodzi ze zmianą klimatu? Czy i jakie są dowody na jej zachodzenie i przyczyny? Jak obecna zmiana klimatu ma się do zmian klimatu w przeszłości i jakie mogą być jej potencjalne następstwa. Czy i jak znaczące działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych powinna podjąć ludzkość?

 14. Laboratorium Ultrazimnych Gazów - najzimniejsze miejsce w Polsce

  W laboratorium ultrazimnych gazów zajmujemy się chłodzeniem atomów cezu i potasu do temperatur bliskich zera bezwzględnego. Do badania właściwości materii wykorzystujemy precyzyjnie sterowane światło laserowe oraz pola magnetyczne w warunkach ultrawysokiej próżni - lepiej niż przestrzeń kosmiczna! Wycieczka po laboratorium pozwoli zrozumieć w jaki sposób oraz w jakim celu atomy są chłodzone i pułapkowane. Wycieczka będzie połączona z demonstracją ładowania pułapki magnetooptycznej atomami.

 15. Laboratorium Ultrazimnych Gazów - najzimniejsze miejsce w Polsce

  W laboratorium ultrazimnych gazów zajmujemy się chłodzeniem atomów cezu i potasu do temperatur bliskich zera bezwzględnego. Do badania właściwości materii wykorzystujemy precyzyjnie sterowane światło laserowe oraz pola magnetyczne w warunkach ultrawysokiej próżni - lepiej niż przestrzeń kosmiczna! Przykładowe tematy rozmów to: jak działa laser, oddziaływanie światła z materią, chłodzenie atomów, egzotyczne stany materii, symulacje kwantowe, ale z chęcią odpowiemy na każde pytanie.

 16. Nie tylko jajko ma białko

  Spotkanie przybliży dzieciom cudowny świat białek - molekuł, które laikom kojarzą się z jednym białkiem - jaja kurzego. Tymczasem każdy żywy organizm zawiera ich tysiące. Białka mają unikalną strukturę przestrzenną, która umożliwia im pełnienie różnorodnych funkcji (np. transportu innych molekuł, budowanie naszego ciała, przyspieszania reakcji chemicznych). Wyznaczenie struktury białek stało się możliwe dzięki rozwojowi nowoczesnych technik biofizycznych. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, czym są białka dla biofizyków, czego chcieliby, a czego mogą dowiedzieć się o ich strukturze, jak wrażliwa na czynniki fizyczne (np. temperaturę, pH) jest struktura białek i poznają świecące na zielono białko, które umożliwia biologom oświetlenie wnętrza komórek

 17. Pogoda w misce wody

  Wykład z pokazami. Naczynie z woda na obrotowym stole – symulacja zjawisk w atmosferze i oceanie.

 18. Quiz klimatyczny

  Naukaoklimacie.pl to tworzona we współpracy z naukowcami strona popularyzująca wiedzę o klimacie. Podczas Festiwalu Nauki jej twórcy zapraszają do udziału w quizach z nagrodami. To okazja, żeby poznać różnicę pomiędzy pogodą i klimatem, dowiedzieć się, jakie zjawiska kształtują klimat Ziemi i dlaczego mamy obecnie do czynienia z globalnym ociepleniem.

 19. Sztuczna inteligencja dla początkujących

  Algorytmy sztucznej inteligencji w coraz większym stopniu zmieniają nasze życie. Wiele z nich bazuje na tzw. sieciach neuronowych, stworzonych w inspiracji systemem nerwowym człowieka. Ciekawi Cię jak działają tego typu algorytmy? Chcesz dowiedzieć się jak systemy istniejące fizycznie takie, jak np. woda w naczyniu lub ciało ośmiornicy mogą posłużyć im jako zasób obliczeniowy? Zastanawiasz się czy sztuczna inteligencja przynosi nam więcej korzyści, czy też zagrożeń? Jeśli tak - ten wykład jest dla Ciebie. Od uczestników nie wymagana jest znajomość złożonej matematyki; ciekawość zupełnie wystarczy!

 20. Świetlana przyszłość antyferromagnetyków

  Korzystamy z nich codziennie i często nieświadomie - żeby przytwierdzić notatki do lodówki, zamknąć szafkę lub zapisać zdjęcia na dysku twardym. Mowa o magnesach. Istnieje duża różnorodność materiałów magnetycznych, a wśród nich są również antyferromagnetyki, które do niedawna nie wzbudzały dużego zainteresowania naukowców i wydawały się bezużyteczne.

 21. Świetlana przyszłość antyferromagnetyków - wycieczka

  Po wykładzie Świetlana przyszłość antyferromagnetyków odbędą się wycieczki do laboratorium dla trzech grup.

 22. Wieczór z astronomią w Ostrowiku

  Wyjazd do astronomicznej stacji obserwacyjnej w Ostrowiku pod Warszawą. Na miejscu będzie można zobaczyć teleskop, posłuchać popularyzujących wykładów na tematy astronomiczne, popatrzeć w niebo i posilić się przy ognisku.

 23. Wizyta w Laboratorium Fotoniki Kwantowej z Kołem Naukowym Optyki i Fotoniki

  W Laboratorium Fotoniki Kwantowej skupiamy się na kształtowaniu kwantowych impulsów światła w dziedzinie czasu i długości fali. Wykorzystujemy w tym celu materiały, które zmieniają swój współczynnik załamania światła pod wpływem przyłożonego napięcia lub zależnie od natężenia światła, aby w ten sposób umożliwić efektywną transmisję informacji kwantowej, współpracę urządzeń kwantowych czy podnieść dokładność pomiarów optycznych.

 24. Własności higroskopijne smogu w Polsce

  W czasie wykładu przedstawione będą unikatowe wyniki badań higroskopijności aerozolu w Polsce. Efekt ten jest związany z kondensacją pary wodnej na aerozolu w warunkach wysokiej wilgotności względnej powietrza i zależy od składu chemicznego cząstek.

 25. Zapytaj Fizyka - Skąd wiadomo ile wynosi sekunda, metr i kilogram?

  Metr, kilogram i sekunda – to podstawowe jednostki miar. Jak się je definiuje? Jak urządzenia takie jak zegar atomowy czy waga Kibble’a pomagają w ich wyznaczaniu?

Ostatnia modyfikacja: .

Organizatorzy