Informacja o ciasteczkach

Ta witryna korzysta z „ciasteczek” (czyli niewielkich plików tekstowych zapisywanych przez przeglądarkę w Twoim urządzeniu) w celu autoryzacji oraz zbierania statystyk.

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie przez nią „ciasteczek” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

zamknij

Wykrywanie wiedzy o przestępstwie (i nie tylko) – jakie możliwości dają obecne metody badawcze

Biorąc udział w przestępstwie, sprawca zdobywa informacje dotyczące m.in. jego przebiegu, użytych narzędzi, czy też charakterystyki miejsca gdzie zostało ono popełnione. Można powiedzieć, że te informacje stanowią wiedzę charakterystyczną dla sprawcy („wiedzę winnego”) i odróżniają go od innych osób („niewinnych”).

Już w latach 50 XX wieku wybitny psychofizjolog David Lykken pokazał, że analizując reakcje fizjologiczne można odróżniać osoby, które brały udział w przestępstwie od osób niewinnych. Od tego czasu badania wykrywania skrywanych informacji kontynuowane są z wykorzystaniem różnej aparatury – m.in. EEG, ale i zwykłego smartfona.

W czasie spotkania przybliżę najważniejsze informacje na temat wykrywania skrywanych informacji oraz skuteczności różnych metod, które wykorzystywane są w tym celu. Przedstawię również najnowsze wyniki i kierunki badań.

Wykonawca

dr Jerzy Wojciechowski - Pracownia Psychologii Sądowej, Katedra Psychometrii i Diagnozy Psychologicznej, Wydział Psychologii UW

Termin

18.09.2021: 16:00 - 17:00

Czas trwania

45 minut. Plus 15 min na pytania.

Wiek uczestników

Od 15 do 115 lat.

Liczba uczestników

Bez ograniczeń.

Typ

Wykład

Forma

Wykład online

Cykl

Kryminalistyka na XXV Festiwalu Nauki

Organizatorzy

Ostatnia modyfikacja: .

Organizatorzy