Informacja o ciasteczkach

Ta witryna korzysta z „ciasteczek” (czyli niewielkich plików tekstowych zapisywanych przez przeglądarkę w Twoim urządzeniu) w celu autoryzacji oraz zbierania statystyk.

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie przez nią „ciasteczek” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

zamknij

Metody obrazowania medycznego i identyfikacji osobniczej zwłok i szczątków ludzkich

Dużą rolę w badaniach pośmiertnych zwłok, jak również w procesie identyfikacji, odgrywają metody obrazowania medycznego, jak tomografia komputerowa (TK), tomografia stożkowa (CBCT), rezonans magnetyczny (MR), czy radiografia cyfrowa (DR). Jedną z bardziej skutecznych metod powszechnie już stosowanych w badaniach pośmiertnych i identyfikacyjnych jest tomografia komputerowa (TK), która umożliwia obrazowanie stanu zachowania narządów wewnętrznych, ocenę struktur i zamkniętych przestrzeni kostnych. Odgrywa istotną rolę w badaniach układu kostnego i zębowego, w diagnostyce zmian chorobowych, pourazowych czy cech świadczących o ingerencji chirurgicznej.

Ujawnione podczas badań pośmiertnych systemy złamań i osteosyntezy, implanty, zmiany po kraniotomii, protezy, czy ślady ingerencji stomatologicznej w zakresie uzębienia, wskazują na możliwość wykorzystania w identyfikacji dokumentacji medycznej. Każdy z w/w sposobów leczenia jest szczegółowo opisywany w dokumentacji medycznej pacjenta, a w przypadku ujawnienia cech leczenia chirurgicznego u badanych zwłok dokumentacja ta jest wyjątkowo przydatna w identyfikacji. Z wykorzystaniem tomografii komputerowej można przygotować modele 3D. W wieloetapowym procesie identyfikacji na poszczególnych etapach wykorzystuje się różne metody badawcze, jak rekonstrukcję wyglądu twarzy na podstawie czaszki, czy badania z wykorzystaniem dokumentacji medycznej, badania DNA, badania daktyloskopijne.

Wykonawca

dr n. biol. Dorota Lorkiewicz-Muszyńska - Zakład Medycyny Sądowej, Collegium Medicum, Uniwersytet Zielonogórski, Zakład Medycyny Sądowej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Termin

19.09.2021: 15:00 - 16:00

Czas trwania

45 minut. Plus 15 na pytania.

Wiek uczestników

Od 15 do 115 lat.

Liczba uczestników

Bez ograniczeń.

Dodatkowe informacje dla uczestników

Posiadanie okularów red-cyjad pozwoli oglądanie pików anaglifowych 3D.

Typ

Wykład

Forma

Wykład online

Cykl

Kryminalistyka na XXV Festiwalu Nauki

Organizator

Ostatnia modyfikacja: .

Organizatorzy