Informacja o ciasteczkach

Ta witryna korzysta z „ciasteczek” (czyli niewielkich plików tekstowych zapisywanych przez przeglądarkę w Twoim urządzeniu) w celu autoryzacji oraz zbierania statystyk.

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie przez nią „ciasteczek” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

zamknij

Pokazy

20 imprez, w dniach 24, 26-30.09.2022:

  1. Atmosfera od kuchni

    Seria 20-minutowych pokazów dla dzieci i dorosłych ilustrujących różnorodne procesy atmosferyczne z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych Zakładu Fizyki Atmosfery. Uczestnikom pokazu zademonstrujemy działanie aparatury na dachu budynku oraz w laboratorium. Opowiemy o kuchni pomiarów atmosferycznych i pokażemy ciekawe wyniki badań.

  2. Chmury z waty cukrowej

    W czasie warsztatów omówimy różne rodzaje chmur, jakie można obserwować na niebie. Na koniec uczestnicy będą mogli sami wykonać chmurę z waty cukrowej, a następnie ją zjeść.

  3. Ciepło, cieplej, gorąco! Dziekani Wydziału Fizyki UW prezentują

    Na naszym wykładzie spróbujemy opowiedzieć o cieple z punktu widzenia fizyki. Zaprezentujemy szereg pokazów przybliżających to pojęcie i demonstrujących, jak je rozumieją fizycy. Opowiemy o związku ciepła z energią i przedstawimy podstawowe prawa rządzące przemianami energetycznymi w przyrodzie.

  4. Czy materiały mogą być inteligentne?

    Uczestnicy spotkania zobaczą jak powstają inteligentne materiały. Będą uczestniczyć w przygotowaniu polimerów zdolnych do zmiany kształtu pod wpływem temperatury.

  5. Dlaczego tak trudno przewidzieć pogodę?

    Prognozowanie pogody jest bardzo trudnym zadaniem, wymagającym przetwarzania dużej liczby danych ze stacji meteorologicznych oraz danych satelitarnych. Aby przewidzieć pogodę na kilka dni naprzód stosuje się programy komputerowe, za pomocą których rozwiązuje się równania opisujące ruch mas powietrza.

  6. Dlaczego tak trudno przewidzieć pogodę?

    Prognozowanie pogody jest bardzo trudnym zadaniem, wymagającym przetwarzania dużej liczby danych ze stacji meteorologicznych oraz danych satelitarnych. Aby przewidzieć pogodę na kilka dni naprzód stosuje się programy komputerowe, za pomocą których rozwiązuje się równania opisujące ruch mas powietrza.

  7. Epitaksja, czyli sztuka otrzymywania ultraczystych kryształów

    Kryształy mogą pasować do siebie niczym puzzle. Ta równoważność struktur stanowi podstawę epitaksji, czyli metody otrzymywania warstwowych kryształów półprzewodnikowych o wysokiej czystości i ciekawych właściwościach. Mogą one tworzyć skomplikowane struktury takie jak studnie lub kropki kwantowe, a także warstwy o grubości zaledwie jednego atomu.

  8. Jak badamy atmosferę

    Kropelki, chmury, ultraszybki termometr: pokazy w laboratorium hydrodynamiki i pokazy multimedialne z kampanii pomiarowych.

  9. Jak dowiadujemy się co znajduje się pod powierzchnią Ziemi?

    Badania geofizyczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Stosowane są, między innymi, w badaniach archeologicznych, kryminalistycznych, militarnych oraz geologicznych. Metoda sejsmiczna pozwala na badanie struktur na głębokości rzędu kilkuset metrów. Metoda magnetyczna jest najczęściej stosowana do dość płytkich badań - rzędu kilku metrów pod powierzchnią terenu.

  10. Kolorowa matematyka

    Stoisko "Kolorowa matematyka" prezentuje w formie zagadek logicznych, kolorowanek i zabaw ruchowych całkiem poważne zagadnienia matematyczne: 1) Twierdzenie o czterech barwach, które mówi, że każdą mapę można tak pokolorować czterema barwami, że sąsiednie państwa są różnych kolorów. 2) Wstęgę Mobiusa, czyli kartkę papieru, która ma tylko jedną stronę (i kilka innych zdumiewających cech). 3) Problem komiwojażera, czyli zaskakująco trudne zadanie znalezienia najkrótszej drogi odwiedzającej zadane punkty na mapie. 4) Wieże Hanoi, czyli układankę w której chodzi o to, żeby ją ułożyć robiąc jak najmniej ruchów.

  11. Laboratorium Ultrazimnych Gazów - najzimniejsze miejsce w Polsce

    W laboratorium ultrazimnych gazów zajmujemy się chłodzeniem atomów cezu i potasu do temperatur bliskich zera bezwzględnego. Do badania właściwości materii wykorzystujemy precyzyjnie sterowane światło laserowe oraz pola magnetyczne w warunkach ultrawysokiej próżni - lepiej niż przestrzeń kosmiczna! Wycieczka po laboratorium pozwoli zrozumieć w jaki sposób oraz w jakim celu atomy są chłodzone i pułapkowane. Wycieczka będzie połączona z demonstracją ładowania pułapki magnetooptycznej atomami.

  12. Laboratorium Ultrazimnych Gazów - najzimniejsze miejsce w Polsce

    W laboratorium ultrazimnych gazów zajmujemy się chłodzeniem atomów cezu i potasu do temperatur bliskich zera bezwzględnego. Do badania właściwości materii wykorzystujemy precyzyjnie sterowane światło laserowe oraz pola magnetyczne w warunkach ultrawysokiej próżni - lepiej niż przestrzeń kosmiczna! Przykładowe tematy rozmów to: jak działa laser, oddziaływanie światła z materią, chłodzenie atomów, egzotyczne stany materii, symulacje kwantowe, ale z chęcią odpowiemy na każde pytanie.

  13. Mikroby w żywności

    Dzieci dowiedzą się o mikrobach „dobrych” i „złych”. Przedstawiony zostanie wpływ mikroorganizmów na ich zdrowie oraz w jakich produktach mogą je spotkać, np. w jogurtach czy kiszonych ogórkach. Dzieci zobaczą bakterie pod mikroskopem i na zdjęciach. Będą też rozwiązywać tematyczne konkursy i krzyżówki.

  14. NCBJ – zdrowa dawka fizyki jądrowej

    Poznasz budowę, działanie i zastosowania reaktorów jądrowych, użyjesz komory gorącej, bramki radiometrycznej, wygenerujesz prąd i przeanalizujesz jego parametry, dowiesz się mnóstwa ciekawych rzeczy!

  15. O ruchu w brzuchu

    Podczas prezentacji multimedialnej i układania puzzli dzieci poznają budowę i działanie układu pokarmowego człowieka, m.in. śledząc drogę jaką przebywa w nim kęs pożywienia. W części praktycznej przekonają się jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają doświadczenia chemiczne i wcielą się w enzymy trawienne człowieka oraz obliczą długość własnego przewodu pokarmowego. Swoją wiedzę dzieci będą mogły sprawdzić i utrwalić podczas quizu.

  16. Pogoda w misce wody

    Wykład z pokazami. Naczynie z woda na obrotowym stole – symulacja zjawisk w atmosferze i oceanie.

  17. Świetlana przyszłość antyferromagnetyków - wycieczka

    Po wykładzie Świetlana przyszłość antyferromagnetyków odbędą się wycieczki do laboratorium dla trzech grup.

  18. Wieczór z astronomią w Ostrowiku

    Wyjazd do astronomicznej stacji obserwacyjnej w Ostrowiku pod Warszawą. Na miejscu będzie można zobaczyć teleskop, posłuchać popularyzujących wykładów na tematy astronomiczne, popatrzeć w niebo i posilić się przy ognisku.

  19. Wielki Wybuch w laboratorium

    Przypuszcza się, że bardzo młody i gorący Wszechświat wypełniała materia w postaci plazmy kwarkowo-gluonowej. Jest to szczególny rodzaj materii jądrowej, będący bardzo gorącą i gęstą mieszanką kwarków i gluonów. Zderzając ciężkie jądra atomowe o bardzo wysokich energiach, czyli jądra poruszające się z prędkościami bliskimi prędkości światła, możliwe jest wytworzenie w laboratorium warunków, jakie istniały w pierwszych ułamkach sekundy po Wielkim Wybuchu. W trakcie wykładu przedstawione zostaną wyniki z eksperymentów badających zderzenia tego typu, między innymi wyniki z eksperymentów znajdujących się przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN pod Genewą.

  20. Wizyta w Laboratorium Fotoniki Kwantowej z Kołem Naukowym Optyki i Fotoniki

    W Laboratorium Fotoniki Kwantowej skupiamy się na kształtowaniu kwantowych impulsów światła w dziedzinie czasu i długości fali. Wykorzystujemy w tym celu materiały, które zmieniają swój współczynnik załamania światła pod wpływem przyłożonego napięcia lub zależnie od natężenia światła, aby w ten sposób umożliwić efektywną transmisję informacji kwantowej, współpracę urządzeń kwantowych czy podnieść dokładność pomiarów optycznych.

Ostatnia modyfikacja: .

Organizatorzy