Informacja o ciasteczkach

Ta witryna korzysta z „ciasteczek” (czyli niewielkich plików tekstowych zapisywanych przez przeglądarkę w Twoim urządzeniu) w celu autoryzacji oraz zbierania statystyk.

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie przez nią „ciasteczek” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

zamknij

Światło przenikające przez ściany Wielkiego Zderzacza Hadronów

impreza numer: 56

Czy kilkaset metrów ściany i skał na pewno stanowi dla światła barierę nie do przebycia? Jeśli fotony tworzą światło, to czym mogą być „ciemne fotony”? Na wykładzie opowiem o tych oraz innych niezwykłych zjawiskach, jakie wciąż może przed nami skrywać fizyka w najmniejszej skali.

Wszystko to będzie okazją do opowiedzenia o tym jak wprowadzić teorię w praktykę w świecie fizyki cząstek elementarnych. Jako jeden z kilku pomysłodawców nowego eksperymentu FASER w Wielkim Zderzaczu Hadronów opowiem o trudnościach jakie trzeba pokonać na takiej drodze, ale i zabawnych momentach, jakich nigdy nie brakuje w „poważnej” nauce. Dyskutując o tym, postaram się również rzucić nieco światła na zagadnienie tajemniczej ciemnej materii, co ma ścisły związek z nowym eksperymentem.

Wykonawca

dr Sebastian Trojanowski - University of Sheffield, związany z Zakładem Fizyki Teoretycznej NCBJ

Termin

23.09.2019: 18:00 - 18:45

Czas trwania

45 minut. Plus czas na pytania.

Miejsce

Budynek Wydziału Fizyki UW, Warszawa, ul. Pasteura 5, sala 0.03a, parter, wejście A, z rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego. kampus_mapka.jpg (JPG 94,6 KB)

Dostępność

Impreza jest dostępna dla osób na wózkach.

Wiek uczestników

Od 15 do 111 lat.

Liczba uczestników

Bez ograniczeń.

Typ

Klub

Forma

Wykład

Organizatorzy

Ostatnia modyfikacja: .

Organizatorzy

Współorganizatorzy