Światło przenikające przez ściany Wielkiego Zderzacza Hadronów

Czy kilkaset metrów ściany i skał na pewno stanowi dla światła barierę nie do przebycia? Jeśli fotony tworzą światło, to czym mogą być „ciemne fotony”? Na wykładzie opowiem o tych oraz innych niezwykłych zjawiskach, jakie wciąż może przed nami skrywać fizyka w najmniejszej skali.

Wszystko to będzie okazją do opowiedzenia o tym jak wprowadzić teorię w praktykę w świecie fizyki cząstek elementarnych. Jako jeden z kilku pomysłodawców nowego eksperymentu FASER w Wielkim Zderzaczu Hadronów opowiem o trudnościach jakie trzeba pokonać na takiej drodze, ale i zabawnych momentach, jakich nigdy nie brakuje w „poważnej” nauce. Dyskutując o tym, postaram się również rzucić nieco światła na zagadnienie tajemniczej ciemnej materii, co ma ścisły związek z nowym eksperymentem.

dr Sebastian Trojanowski - University of Sheffield, związany z Zakładem Fizyki Teoretycznej NCBJ

23.09.2019: 18:00 - 18:45

45 minut. Plus czas na pytania.

Budynek Wydziału Fizyki UW, Warszawa, ul. Pasteura 5, sala 0.03a, parter, wejście A, z rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego. kampus_mapka.jpg (JPG 94,6 KB)