Od perpetuum mobile do strukturyzatorów wody. Jak szarlatani zarabiają na naszej nieznajomości fizyki

Ludzkość od zawsze mierzyła się z próbami zrozumienia otaczającego ją świata i skutecznego działania w nim przynoszącego zdrowie, powodzenie czy dobrobyt. Zawsze też znajdowali się chętni, by żerować na naiwności innych. Wraz z rozwojem nowoczesnej nauki szarlatani umiejętnie zaadaptowali do swoich celów jej język, mamiąc publiczność już nie tylko alchemicznymi eliksirami, talizmanami czy wróżbami, lecz także „wynalazkami” i „odkryciami”. Zamiast „magiczne” dostajemy „kwantowe” lub „opatentowane”, a „naukowcy z USA” zastąpili bóstwa i dobroczynne duchy.

Przedmiotem wykładu prowadzonego wspólnie przez fizyka i badacza kultury będzie krytyczna analiza „cudownych wynalazków” w świetle ustaleń współczesnej nauki.  Przyjrzymy się wspólnie cudownym sposobom na zaoszczędzenie energii, zarobienie wielkich pieniędzy i zdrowe życie, które podszywają się pod naukę, choć wcale nią nie są.

dr hab. Marcin Napiórkowski - Instytut Kultury Polskiej UW

dr Marcin Napiórkowski - Wydział Fizyki UW

29.09.2018: 17:00 - 18:00

Budynek Wydziału Fizyki UW, Warszawa, ul. Pasteura 5, sala 0.03, wejście A, rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego. kampus_mapka.jpg (JPG 94,6 KB)