Informacja o ciasteczkach

Ta witryna korzysta z „ciasteczek” (czyli niewielkich plików tekstowych zapisywanych przez przeglądarkę w Twoim urządzeniu) w celu autoryzacji oraz zbierania statystyk.

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie przez nią „ciasteczek” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

zamknij

Od perpetuum mobile do strukturyzatorów wody. Jak szarlatani zarabiają na naszej nieznajomości fizyki

impreza numer: 272

Ludzkość od zawsze mierzyła się z próbami zrozumienia otaczającego ją świata i skutecznego działania w nim przynoszącego zdrowie, powodzenie czy dobrobyt. Zawsze też znajdowali się chętni, by żerować na naiwności innych. Wraz z rozwojem nowoczesnej nauki szarlatani umiejętnie zaadaptowali do swoich celów jej język, mamiąc publiczność już nie tylko alchemicznymi eliksirami, talizmanami czy wróżbami, lecz także „wynalazkami” i „odkryciami”. Zamiast „magiczne” dostajemy „kwantowe” lub „opatentowane”, a „naukowcy z USA” zastąpili bóstwa i dobroczynne duchy.

Przedmiotem wykładu prowadzonego wspólnie przez fizyka i badacza kultury będzie krytyczna analiza „cudownych wynalazków” w świetle ustaleń współczesnej nauki.  Przyjrzymy się wspólnie cudownym sposobom na zaoszczędzenie energii, zarobienie wielkich pieniędzy i zdrowe życie, które podszywają się pod naukę, choć wcale nią nie są.

Wykonawcy

dr hab. Marcin Napiórkowski - Instytut Kultury Polskiej UW

dr Marcin Napiórkowski - Wydział Fizyki UW

Termin

29.09.2018: 17:00 - 18:00

Czas trwania

60 minut.

Miejsce

Budynek Wydziału Fizyki UW, Warszawa, ul. Pasteura 5, sala 0.03, wejście A, rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego. kampus_mapka.jpg (JPG 94,6 KB)

Dostępność

Impreza jest dostępna dla osób na wózkach.

Wiek uczestników

Od 15 do 115 lat.

Liczba uczestników

Bez ograniczeń.

Typ

Spotkanie weekendowe

Forma

Wykład

Cykl

Naukowy weekend z Kampusem Ochota

Organizator

Ostatnia modyfikacja: .

Organizatorzy

Współorganizatorzy