Obserwacje zjawisk atmosferycznych i procesów klimatycznych

Seria 30-minutowych pokazów dla dzieci i dorosłych ilustrujących różnorodne procesy atmosferyczne z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych Zakładu Fizyki Atmosfery. Przedstawimy techniki pomiarowe służące do obserwacji własności optycznych aerozoli atmosferycznym oraz ich wpływu na bilans radiacyjny w oparciu pomiary teledetekcyjne prowadzone w Laboratorium Transferu Radiacyjnego oraz za pomocą satelitów meteorologicznych. Pokażemy jak działa lidar aerozolowy, fotometr słoneczny oraz przyrządy do badania smogu. Uczestnikom pokazu zademonstrujemy działanie ultraszybkiego termometru UFT do pomiarów temperatury w chmurach – unikalną i oryginalna konstrukcje Zakładu Fizyki Atmosfery. Pokażemy komorę chmurową, w której badamy procesy fizyczne zachodzące w malej skali. Opowiem o pomiarach pomiarowych z wykorzystaniem samolotów badawczych i dronów.

prof. dr hab. Szymon Piotr Malinowski - Wydział Fizyki UW, Naukaoklimacie.pl

dr hab. Krzysztof Markowicz - Wydział Fizyki UW

dr inż. Wojciech Kumala - Wydział Fizyki UW

mgr Michał Chiliński - Wydział Fizyki UW

mgr Justyna Lisok - Wydział Fizyki UW

29.09.2017: 18:00 - 22:00 (wejścia co 35 minut, ostatnie o 21:25)

Po 30 minut.

Niestety impreza nie jest dostępna dla osób na wózkach.

Po 8 osób co 35 minut. Liczba osób które mogą jednocześnie wejść na platformę pomiarową.

Wieczór z Nauką

Formy