Obserwacje zjawisk atmosferycznych i procesów klimatycznych

Seria 30-minutowych pokazów dla dzieci i dorosłych, ilustrujących różnorodne procesy atmosferyczne z wykorzystaniem przyrządów pomiarowych Zakładu Fizyki Atmosfery.

Uczestnikom pokazów zademonstrujemy działanie ultraszybkiego termometru UFT do pomiarów temperatury w chmurach – unikalną i oryginalną konstrukcję Zakładu Fizyki Atmosfery.

Pokażemy komorę chmurową, w której badamy procesy fizyczne zachodzące w malej skali, jak również shadowgraph do pomiaru pojedynczych kropel chmurowych i hydrometeorów.

Przedstawimy techniki pomiarowe służące do obserwacji własności optycznych aerozoli atmosferycznych (w tym smogu) w oparciu o pomiary prowadzone w Laboratorium Transferu Radiacyjnego oraz Laboratorium Pomiarów Zdalnych.

Pokażemy jak działa nowoczesny lidar aerozolowy, fotometr słoneczny oraz liczniki do badania smogu.

Opowiemy o lidarowym profilowaniu atmosfery oraz aerozolach mierzonych nad Warszawą (n.p. miejskie zanieczyszczenia powietrza, pyłki alergenne, cząsteczki dymu ze spalania łąk i lasów, drobiny piasku lokalnego i znad Afryki).

Opowiemy również o pomiarach z wykorzystaniem samolotów badawczych oraz dronów, w szczególności.

dr hab. Krzysztof Markowicz, prof.UW - Wydział Fizyki UW

dr hab. Iwona Stachlewska - Wydział Fizyki UW

27.09.2019: 18:00 - 22:00

240 minut. Wiele 30. minutowych spotkań.

Budynek Wydziału Fizyki UW, Warszawa, ul. Pasteura 5, sala B4.64, windą lub schodami na IV piętro, wejście C, od ulicy Banacha. kampus_mapka.jpg (JPG 94,6 KB)

10 osób. Liczba uczestników w grupie.

Wieczór z Nauką

Formy