Informacja o ciasteczkach

Ta witryna korzysta z „ciasteczek” (czyli niewielkich plików tekstowych zapisywanych przez przeglądarkę w Twoim urządzeniu) w celu autoryzacji oraz zbierania statystyk.

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie przez nią „ciasteczek” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

zamknij

Kto właściwie przewidział istnienie fal grawitacyjnych?

impreza numer: 270

Numer: 
286

Ponad 100 lat temu Albert Einstein, niedługo po sformułowaniu teorii względności wywnioskował, że przewiduje ona istnienie fal grawitacyjnych. W późniejszych swoich pracach poddał tę hipotezę w wątpliwość, aż w końcu w swoim mniemaniu ją obalił. Wielu uczonych, uznając autorytet Einsteina, nie wierzyło w promieniowanie grawitacyjne. Nieliczni, już po śmierci Einsteina, przekonali środowisko relatywistów, że OTW jednak przewiduje istnienie fal grawitacyjnych. Otworzyło to drogę do budowy detektorów, które trzy lata temu potwierdziły wreszcie doświadczalnie istnienie promieniowania grawitacyjnego. W swoim wystąpieniu opowiem o głównych zwrotach akcji w tej fascynującej historii zmagań kolejnych pokoleń badaczy z prostym pytaniem: co ta teoria właściwie przewiduje?

Wykonawca

dr Szymon Charzyński - Wydział Fizyki UW

Termin

29.09.2018: 13:30 - 14:30

Czas trwania

45 minut.

Miejsce

Budynek Wydziału Fizyki UW, Warszawa, ul. Pasteura 5, sala 0.03a, wejście A, z rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego. kampus_mapka.jpg (JPG 94,6 KB)

Dostępność

Impreza jest dostępna dla osób na wózkach.

Wiek uczestników

Od 15 do 115 lat.

Liczba uczestników

Bez ograniczeń.

Typ

Spotkanie weekendowe

Forma

Wykład

Cykl

Naukowy weekend z Kampusem Ochota

Organizator

Ostatnia modyfikacja: .

Organizatorzy

Współorganizatorzy