Aerozole głównym czynnikiem odpowiedzialnym za silne ogrzewania klimatu w Polsce pod koniec XX i na początku XXI wieku.

Głównym tematem wykładu będą procesy fizyczne, które są odpowiedzialne za ogrzewanie klimatu w Polsce w ostatnich 30-40 latach. Omawiane będą w szczególności zmiany w bilansie energii związane ze zmianą składu atmosfery.  Poruszony będzie w tym kontekście wpływ znaczącej redukcji stopnia zanieczyszczenia powietrza nad Polską na ilość docierającego promieniowania słonecznego do powierzchni ziemi.  Przestawione będą wyniki badań, które wskazują na kluczową rolę tego procesu w bilansie energii i w konsekwencji w ogrzewaniu dolnej atmosfery.

dr hab. Krzysztof Markowicz, prof.UW - Wydział Fizyki UW

28.09.2019: 11:30 - 12:15

45 minut. Plus czas na pytania.

Budynek Wydziału Fizyki UW, Warszawa, ul. Pasteura 5, sala 0.03a, parter, wejście A, z rogu ulic Pasteura i Pogorzelskiego. kampus_mapka.jpg (JPG 94,6 KB)

Spotkanie weekendowe - wykłady

Naukowy weekend z Kampusem Ochota