Naukowy weekend z Kampusem Ochota

7 imprez, w dniu 26.09.2020:

1. Biofotonika dla zdrowszego jutra - na żywo

Rozwój technologii wykorzystujących światło wywiera coraz większy wpływ na nasze życie, zapewniając szybki przepływ informacji, budowę autonomicznych pojazdów, czy zaawansowane metody leczenia. W wykładzie opowiemy o własnościach światła oraz jego zastosowaniach w układach stanowiących niezastąpione narzędzia nowoczesnej medycyny i biologii. Omówimy trendy i wyzwania współczesnego świata w zakresie poprawy zdrowia i bezpieczeństwa publicznego oraz to jak fotonika wspomagana nanotechnologiami odpowiada na te wyzwania, umożliwiając tworzenie urządzeń codziennego użytku dla spersonalizowanej diagnostyki oraz ochrony przed patogenami i zanieczyszczeniem środowiska.

2. EUREKA: co badaliśmy podczas wielkiego eksperymentu geofizycznego EUREC4A? - na żywo

Ocean pokrywa ok 70% naszego globu a chmury to największa niewiadoma systemu klimatycznego. W styczniu i lutym 2020 roku odbył się jeden z największych międzynarodowych eksperymentów geofizycznych EUREC4A/ATOMIC, podczas którego niemal tysiąc naukowców z kilkunastu krajów świata, korzystając z 4 statków badawczych, 4 samolotów, satelitów, dronów, systemów autonomicznych do pomiarów w atmosferze i oceanie, badało na subtropikalnym Atlantyku oddziaływanie ocean-atmosfera i mechanizmy organizacji zachmurzenia. W eksperymencie uczestniczyła ekipa z Polski. Co mierzyliśmy? Jak i dlaczego? Co ciekawego odkryliśmy? Opowiem o tym w trakcie wykładu.

3. Laboratoria Optyczne Wydziału Fizyki UW - premiera

Zapraszamy do laboratoriów Zakładu Optyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie krótkiej wycieczki pokażemy jak optyka pozwala zgłębiać biologię, chemię, mechanikę kwantową i kontrolować nawet pojedyncze atomy i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie korzyści mogą z tego wyniknąć dla nas wszystkich. Gospodarzami laboratoriów są: dr hab. Piotr Fita, prof UW, dr hab. Jan Suffczyński, prof UW, dr Michał Karpiński, dr Mariusz Semczuk i inni

4. O obrotach w miodzie, czyli jak pływają bakterie i algi? - na żywo

Pływające mikroorganizmy odgrywają ogromną rolę w procesach biologicznych w glebie, oceanach, oraz wewnątrz naszych organizmów. Ruch jest dla nich kluczowy przy poszukiwaniu pożywienia czy uciekaniu przed zagrożeniami, jednak wykorzystują one do poruszania się zupełnie inne mechanizmy niż znacznie większe ryby i ssaki. Różnica wynika przede wszystkim z uniwersalnych ograniczeń, jakie nakłada na nie otaczający je płyn. Okazuje się, że przy tak małych organizmach w środowisku płynnym dominującą rolę odgrywają efekty lepkości płynu. Podczas spotkania opowiem o tym, czym jest lepkość, jakie zaskakujące własności (zilustrowane pokazami doświadczeń) mają płyny w mikroskali, i jak wpływają one na ruch mikroskopijnych pływaków.

5. Światłowód z wody - premiera

Korzystając z soli, wody i wskaźnika laserowego zaprezentujemy podstawowe prawa optyki pozwalające uwięzić światło w szklanym włóknie. Eksperymenty można powtórzyć w domu!

6. wykład odwołany - Fotonika czyli świetlana droga do technologii przyszłości

Światło stanowi podstawę wielu nowoczesnych technologii, a komponenty fotoniczne są wdrażane w niezliczonych urządzeniach ze względu na ich doskonałą szybkość, wydajność i niezawodność w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. W ramach wykładu postaramy się przybliżyć najbardziej ekscytujące przykłady, ilustrujące ogromny postęp jaki dokonał się w technologiach fotonicznych w ostatnich latach. Między innymi będziemy mówić o optycznych procesorach, pozyskiwaniu energii ze słońca, klimatyzatorach nie wymagających do działania energii elektrycznej czy sieciach telekomunikacyjnych przyszłości.

7. wykład odwołany - Niezbadana potęga najmniejszych cząstek

Na wykładzie odbędziemy ekstremalną podróż z dalekiego kosmosu do wnętrza Ziemi w towarzystwie tajemniczych neutrin i nowego fascynującego eksperymentu w Wielkim Zderzaczu Hadronów.