Informacja o ciasteczkach

Ta witryna korzysta z „ciasteczek” (czyli niewielkich plików tekstowych zapisywanych przez przeglądarkę w Twoim urządzeniu) w celu autoryzacji oraz zbierania statystyk.

Korzystając z tej witryny wyrażasz zgodę na używanie przez nią „ciasteczek” zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

zamknij

Kryminalistyka na XXV Festiwalu Nauki

9 imprez, w dniach 18, 19, 24.09.2021:

 1. Ile kryminału jest w kryminalistyce – czyli co to są nauki sądowe

  W krótkiej wprowadzającej prezentacji słuchacze będą się mogli dowiedzieć, ile prawdy drzemie w kryminałach, czym różni się kryminalistyka od kryminologii, dlaczego na filmie sprawcę daje się ująć tak szybko, a w życiu – wręcz przeciwnie i co z tym wszystkim wspólnego ma nauka?

 2. Już nie ma na kogo zrzucić winy, czyli jak rozróżnić bliźnięta?

  Profilowanie genetyczne jest rutynową metodą wykorzystywaną w sprawach kryminalnych, w których na miejscu przestępstwa pozostawione zostały ślady biologiczne. Dzięki niemu z w zasadzie 100% pewnością można ustalić do kogo taki ślad należy. Czasem jednak sprawy się komplikują, na przykład wtedy gdy podejrzanym o popełnienie przestępstwa jest ktoś kto ma brata bliźniaka lub bliźniaczą siostrę. Bliźnięta jednojajowe pochodzą przecież z jednej zapłodnionej komórki jajowej. Czy to oznacza, że nie da się ich rozróżnić badając DNA?

 3. Kryminalistyczne badania rękopisów Fryderyka Chopina

  W czasie wykładu przedstawione zostaną badania, jakim w latach 2020-2021 poddano rękopisy Fryderyka Chopina zgromadzone w kolekcji Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Badania te miały charakter kryminalistyczny, zaś w ich ramach skoncentrowano się na analizie pismoznawczej pisma ręcznego kompozytora, badaniach kryminalistyczno-technicznych dokumentów zawierających rękopisy w celu ewentualnego ujawnienia ich fałszerstwa oraz badaniach z zakresu chemii sądowej, dotyczących jednego z dokumentów, w którym ujawniono przerobienia występujące w zapisach i podpisie przypisywanym F.Chopinowi. W czasie wykładu zostaną przedstawione najważniejsze wyniki tych badań, połączone z prezentacją ilustracji pokazujących badane rękopisy i cechy uwzględnione w badaniach.

 4. Metody obrazowania medycznego i identyfikacj osobniczej zwłok i szczątków ludzkich

  Podczas wykładu przedstawione zostaną metody identyfikacji zwłok i szczątków ludzkich z wykorzystaniem metod obrazowania medycznego i rekonstrukcji wyglądu twarzy metodą 3D oraz wspomagania wizualizacji 3D np. poprzez pliki anaglifowe. Dlatego też osoby, które zdecydują się na udział w mojej prelekcji powinny zaopatrzyć się w okulary red-cyjan do oglądania plików anaglifowych.

 5. Ujawnianie śladów krwawych na miejscu przestępstwa

  Miejsce zbrodni - to właśnie tam śledczy poszykują śladów mogących odpowiedzieć na pytanie co się tak naprawdę stało? Jak plamy krwi mogą przyczynić się do rozwiązania sprawy? Jakie metody stosują śledczy na miejscu, aby ujawnić niewidoczne ślady krwawe? Na te oraz na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie tego pokazu. Oprócz omówienia podstaw problematyki kryminalistycznego badania śladów krwawych będą przeprowadzone pokazy ujawniania tego typu plam na miejscu zdarzenia.

 6. Wartość dowodowa analizy DNA w badaniach identyfikacyjnych dzikich zwierząt

  Przestępstwa przeciwko dzikim zwierzętom mają bardzo różnych charakter. Najczęściej związane są z kłusownictwem, nielegalnym przetrzymywaniem, przemytem żywych zwierząt lub wykonanych z nich produktów. Wśród ważnych metod dostarczających materiałów dowodowych w sprawach tego typu znajdują się analizy DNA. Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się jaki materiał biologicznych może posłużyć do izolacji DNA, w jaki sposób można go pobierać i zabezpieczać, a także jakie markery genetyczne wykorzystuje się w identyfikacji gatunków i osobników.

 7. Wprowadzenie do kryminalistyki z elementami daktyloskopii oraz pracy technika kryminalistycznego

  Spotkanie ma na celu wprowadzenie w tematykę kryminalistyki, rozwianie błędnych informacji na jej temat, wskazanie podstawowych różnic między kryminalistyką i kryminologią, a także omówienie poszczególnych dziedzin kryminalistycznych, takich jak daktyloskopia, traseologia, psychologia sądowa, informatyka kryminalistyczna, antropologia czy medycyna sądowa. Celem wykładu jest również wytłumaczenie pojęcia tzw. efektu CSI, wskazanie przyjemności i trudności w pracy technika kryminalistycznego oraz praktyczne przedstawienie tajników daktyloskopii i traseologii dla początkujących. Przedstawione zostaną także ścieżki kształcenia w dziedzinach związanych z kryminalistyką, najwierniejsze przedstawienia w pop kulturze oraz ciekawe case study z przeszłości.

 8. Wykorzystanie epigenetyki w kryminalistyce - czyli o określaniu wieku osób na podstawie DNA ze śladów

  Techniki biologii molekularnej umożliwiające poznanie sekwencji DNA są niezwykle przydatne w kryminalistyce. Pozwalają m.in. na określenie płci, czy przynależności do rasy osób, od których pochodzą.

 9. Wykrywanie wiedzy o przestępstwie (i nie tylko) – jakie możliwości dają obecne metody badawcze

  Biorąc udział w przestępstwie, sprawca zdobywa informacje dotyczące m.in. jego przebiegu, użytych narzędzi, czy też charakterystyki miejsca, gdzie zostało ono popełnione. Można powiedzieć, że te informacje stanowią wiedzę charakterystyczną dla sprawcy („wiedzę winnego”) i odróżniają go od innych osób („niewinnych”).

Ostatnia modyfikacja: .

Organizatorzy