Naukowy zawrót głowy - Wekend z Nauką w Kampusie Ochota

impreza numer: 174

  1. Poznaj swój mózg - Zainteresowani będą mieli okazję osobiście złożyć trójwymiarowy model mózgu i dowiedzieć się jakie funkcje pełnią poszczególne jego elementy. Ochotnicy otrzymają Mózgowe Czapeczki z zarysem poszczególnych struktur mózgu.W razie pytań animator będzie udzielał bardziej szczegółowych objaśnień.

  2. Czarodziejskie eliksiry - Najmłodsi będą mieli okazję zmienić się w chemików pracujących w laboratorium. Za pomocą kolorowych roztworów oraz suchego lodu będą tworzyć parujące mikstury.

  3. Na tropie gruczołów - Przy użyciu łatwo dostępnych składników, takich jak mąka ziemniaczana, olej rycynowy oraz jodyna zwiedzający będą mogli przeprowadzić barwną reakcję uwidoczniającą gruczoły potowe znajdujące się w skórze dłoni. Animatorzy będą wyjaśniać mechanizm tej reakcji oraz zapoznawać odbiorców z fizjologicznym znaczeniem zjawiska pocenia się.

  4. Zbadaj pH - W celu ustalenia pH różnych substancji używa się wskaźników, które zabarwiają się na różne kolory, zależnie od zmian zasadowości czy kwasowości substancji. Wskaźniki te można zakupić w specjalistycznych sklepach. Ale można obyć się i bez nich wykorzystując wywaru z modrej kapusty.

Impreza przeznaczona jest głownie dla dzieci oraz ich opiekunów, prowadzona jest w formie w warsztatów. Każdy z uczestników będzie miał możliwość własnoręcznie przeprowadzić proste doświadczenia, które będą ukazywały zjawiska zachodzące zarówno w otaczającym świecie jak i również w organizmie. Uczestnicy będą mogli stworzyć wielokolorowe eliksiry, wykorzystując pary z suchego lodu, wykryją gruczoły potowe znajdujące się w skórze dłoni, a także domową metodą zbadają pH roztworów i zapoznają się z funkcjonowaniem różnych struktur mózgu. Impreza nie ma ram wiekowych, każdy uczestnik znajdzie coś interesującego dla siebie, co pozwoli mu wzbogacić wiedzę oraz miło spędzić czas.

Wykonawca

Samorząd Doktorantów Instututu Biologii Doświadczalnej

Termin

26.09.2015: 09:30 - 15:30

Dostępność

Impreza jest dostępna dla osób na wózkach.

Wiek uczestników

Od 5 lat.

Liczba uczestników

Bez ograniczeń.

Typ

Dla dzieci

Formy

Warsztaty; Pokaz

Organizator

Ostatnia modyfikacja: .

Organizatorzy

Współorganizatorzy

PhoQuS@UW - Fostering Excellence in Photonics and Quantum Science

Impreza wspierana przez projekt PhoQuS@UW - Fostering Excellence in Photonics and Quantum Science realizowany w ramach Siódmego Programu Ramowego Unii Europejskiej