Rozmowy z pojedynczym atomem – LUMNP

Klub młodzieżowy: Wykład (45 min) oraz warsztaty (45 min). Dwie części poświęcone półprzewodnikom.
Podczas wykładu poszerzymy i uporządkujemy wiadomości o falach elektromagnetycznych, półprzewodnikach i ich własnościach – szczególnie optycznych. Przedyskutujemy rolę półprzewodników we współczesnej i przyszłej elektronice, zastanawiając się nad ograniczeniami i przeszkodami do pokonania.
Tak uzbrojeni w niezbędną wiedzę, zagłębimy się w działalność Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii Nanostruktur Półprzewodnikowych. W kompaktowej formie przedstawimy nasze metody badawcze i towarzyszące im trudności. Uczestnicy poznają sposoby badania ultraszybkich procesów oraz dowiedzą się, jak „rozmawiać” z pojedynczym atomem, a także zmierzą się z wyzwaniem - wykorzystując i utrwalając zdobytą we wcześniejszych etapach edukacji wiedzę z zakresu optyki, samodzielnie skonstruują układ do pomiarów optycznych, za pomocą którego zbadają próbkę materiału półprzewodnikowego.

dr Mateusz Goryca - Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki - opiekun merytoryczny

mgr Krzysztof Gałkowski - Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki - prowadzący

23.09.2013: 15:30 - 17:00
24.09.2013: 15:30 - 17:00
25.09.2013: 15:30 - 17:00

Budynek Dydaktyczny Wydziału Fizyki UW, ul. Pasteura 7, Warszawa sala 108. Wejście od ul. Banacha.

Wiek uczniów

Od 1 klasy gimnazjum do 3 klasy szkoły średniej. Zalecana podstawowa wiedza o półprzewodnikach.

Maksymalna liczba uczniów

Zaproszenia/wejściówki

Wymagane są zaproszenia.

Dodatkowe informacje dla uczestników

Impreza zacznie się bez kwadransa akademickiego!

Klub młodzieżowy

warsztaty/pokazy

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Patronat medialny

Fizyka wobec wyzwań XXI w.

Impreza wspierana przez projekt Fizyka wobec wyzwań XXI w. współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Nowe wyzwania - nowe kierunki

Impreza wspierana przez projekt Nowe wyzwania - nowe kierunki. Rozwój kierunków interdyscyplinarnych dla potrzeb gospodarki opartej na wiedzy współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Fizyka - kształcenie dla gospodarki opartej na wiedzy