Analiza danych z Wielkiego Zderzacza Hadronów, czyli jak wyglądają bozony

Warsztaty przy komputerach będą bezpośrednio poprzedzone 45' wykładem wprowadzającym, który zapewni uczestnikom wiedzę niezbędną do wykonania i zrozumienia ćwiczenia przy komputerze. Zajęcia planowane są dla grupy ok. 20 osób pracujących parami przy stanowiskach komputerowych. Zadaniem każdej z pary uczestników będzie wizualna analiza ok. 100 „zdjęć” przypadków zderzeń proton-proton zarejestrowanych przy Wielkim Zderzaczu Hadronów. Analiza polega na identyfikacji cząstek powstałym w zderzeniach, oraz wyznaczaniu kilku prostych wielkości fizycznych w tym masy cząstek wyprodukowanych w zderzeniach. Dane analizowane przez uczestników zawierają przypadki produkcji bozonów W, Z oraz pary bozonów Z. Kulminacyjnym elementem warsztatów jest połączenie wyników uzyskanych przez poszczególnych uczestników i uzyskanie odpowiedzi na pytanie jak często zarejestrowaliśmy przypadki z bozonami W/Z, oraz „obserwacja” bozonu Higgsa.

dr Artur Kalinowski - Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki - prowadzący

mgr Maciej Misiura - Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki - prowadzący

24.09.2013: 15:30 - 17:30
25.09.2013: 15:30 - 17:30

Budynek Dydaktyczny Wydziału Fizyki UW, ul. Pasteura 7, Warszawa sala 106. Wejście od ul. Banacha.

Wiek uczniów

Od 1 do 3 klasy szkoły średniej.

Maksymalna liczba uczniów

Zaproszenia/wejściówki

Wymagane są zaproszenia.

Dodatkowe informacje dla uczestników

Impreza zacznie się bez kwadransa akademickiego!

Klub młodzieżowy

warsztaty/pokazy

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Patronat medialny

Fizyka wobec wyzwań XXI w.

Impreza wspierana przez projekt Fizyka wobec wyzwań XXI w. współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Nowe wyzwania - nowe kierunki

Impreza wspierana przez projekt Nowe wyzwania - nowe kierunki. Rozwój kierunków interdyscyplinarnych dla potrzeb gospodarki opartej na wiedzy współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Fizyka - kształcenie dla gospodarki opartej na wiedzy