Przyczyny i skutki ocieplenia klimatu

Seria 45-minutowych wykładów dla młodzieży i dorosłych w tematyce zmian klimatu obserwowanych na Ziemi. Umówione zostaną zarówno przyczyny ocieplenia klimatu jak i jego skutki w kontekście zmian obserwowanych w biosferze. Przedstawimy mechanizmy fizyczne, które rządzą zmianami w systemie klimatycznym takie jak efekt cieplarniany, efekty aerozolowe czy zmiany cyrkulacji oceanicznej. Pokażemy, jak koncentracja tzw. gazów cieplarnianych wpływa na bilans energii Ziemi i w konsekwencji na temperaturę powietrza różnych warstw atmosfery. Dyskutowane będą argumenty przemawiające za i przeciw zmianom antropogenicznym klimatu. Uczestnicy wykładów będą mogli poznać skutki zmian klimatu w otaczającym nas świecie. Dyskutowane będą zmiany w ekosystemach lądowych i morskich fauny i flory.

4 imprezy, w dniu 28.09.2013:

1. Cieplejsze oceany - obserwowane i prognozowane efekty postępujących zmian klimatycznych na organizmy morskie.

dr Piotr Bałazy; Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
    28.09.2013: 12:00 - 12:45; ul. Pasteura 7
    Spotkanie weekendowe; wykład; Od 15 lat.

2. Globalne ocieplenie, topniejące lody Arktyki i długa zima w Polsce. Czy jest związek?

prof. dr hab. Szymon P. Malinowski; Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
    28.09.2013: 10:00 - 10:45; ul. Pasteura 7
    Spotkanie weekendowe; wykład; Od 15 lat.

3. Jak gazy cieplarniane ogrzewają a aerozole chłodzą klimat?

dr hab. Krzysztof Markowicz; Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
    28.09.2013: 13:00 - 13:45; ul. Pasteura 7

4. W 80 lat do klimatu z czasów dinozaurów

mgr Marcin Popkiewicz; Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
    28.09.2013: 11:00 - 11:45; ul. Pasteura 7

Patronat medialny

Fizyka wobec wyzwań XXI w.

Impreza wspierana przez projekt Fizyka wobec wyzwań XXI w. współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Nowe wyzwania - nowe kierunki

Impreza wspierana przez projekt Nowe wyzwania - nowe kierunki. Rozwój kierunków interdyscyplinarnych dla potrzeb gospodarki opartej na wiedzy współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Fizyka - kształcenie dla gospodarki opartej na wiedzy